Итоги Международного конкурса архитектуры и дизайна «Евразийская Премия 2021

Итоги Международного конкурса архитектуры и дизайна «Евразийская Премия 2021

15 декабря 2021 года в Екатеринбурге на саммите «АрхЕвразия» подведены итоги XVI сезона Международного конкурса архитектуры и дизайна «Евразийская Премия 2021».

Завершился 16-й сезон международного конкурса архитектуры и дизайна «Евразийская Премия». Финальные мероприятия — целый архитектурный марафон — прошли в течение месяца с 15 ноября до 15 декабря. Завершающим стал трехдневный Саммит АрхЕвразия 2021, в последний день которого состоялось объявление победителей и вручение наград лауреатам конкурса «Евразийская Премия».

В этом сезоне в конкурсе приняли участие архитекторы и дизайнеры из 22 стран мира: России, Италии, Германии, Португалии, Украины, Нидерландов, Нигерии, Колумбии, Тайваня, Новой Зеландии, Китая, Беларуси, Ирана, Бангладеш, Индии, Израиля, Греции, Чехии, Польши, Венгрии, Казахстана, Азербайджана.

На открытии торжественной церемонии вручения наград с приветственным словом выступили председатель оргкомитета академик Боков Андрей, вице-президент международной академии архитектуры (IAA), член международного жюри Кристос Пассас, исполнительный директор Zaha Hadid Architects и директор конкурса «Евразийская премия» Галина Букова.

Многим призерам пандемия не позволила лично посетить Церемонию вручения наград. Их призы — наградные статуэтки и дипломы — были переданы приглашенным на мероприятие представителям дипломатических миссий стран: Германия, Чехия, Венгрия, Италия, Казахстан и др.

Официальный сайт премии: https://eurasian-prize.ru

Скачать каталог: Евразийская премия 2021: Книга замечательных объектов / Eurasian Prize 2021: Winners book

Евразийская премия 2021: Книга замечательных объектов / Eurasian Prize 2021: Winners book

Ниже публикуем полный список призеров в конкурсных номинациях:


ARCHITECTURE AWARDS

Subcategory INDUSTRIAL

  • GOLD DIPLOMA: Center for collective use ‘Siberian ring source of photons’ (Russia)
  • SILVER DIPLOMA: RUSHYDRO (StudioUNO, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: 3D scanner room (Architectural bureau M119, Russia)

Subcategory HOUSING

  • GOLD DIPLOMA: Villa Reden (Architekt Maciej Franta, Poland)
  • SILVER DIPLOMA: Fein 1 Central (HQ Architects, Israel)
  • BRONZE DIPLOMA: Casa Tersicore (Degli Esposti Architetti S.r.l., Italy)

Subcategory PRIVATE HOUSE

  • GOLD DIPLOMA: SHIKOR (Spatial Architects, Bangladesh)
  • SILVER DIPLOMA: DELTAPLAN (Alexander Kratovich Architecture and Design Studio, Belarus)
  • BRONZE DIPLOMA: Villa in Taganrog (Fedorova Architects, Russia)

Subcategory PUBLIC, BUSINESS, AND COMMERCIAL

  • GOLD DIPLOMA: IGZ Campus Falkenberg (J. MAYER H. and Partners, Germany)
  • SILVER DIPLOMA: Joy City Chongqing (KRIS YAO | ARTECH, Taiwan)
  • SILVER DIPLOMA: VEER Mall (ALKUTA Architects, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: Public and Business Centre (DK architects, Russia)

Subcategory SPORTS ARCHITECTURE

  • BRONZE DIPLOMA: Ski jump K-50 (AMD Ltd, Russia)

Subcategory CULTURAL FACILITIES

  • GOLD DIPLOMA: Khojaly Memorial Museum Complex (Union of Architects of Azerbaijan)
  • SILVER DIPLOMA: IZBA Multifunctional Cultural Center (Atrium studio, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: Theater and concert hall and congress center in Bania Luka (Creative Association of Architects, Russia)

Subcategory OLD AND NEW

  • GOLD DIPLOMA: Water Tower (Pskovgrazhdanproject, Russia)
  • SILVER DIPLOMA: Reconstruction of the Kaliningrad ZOO pinniped enclosure (Restavrator Ltd, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: Rrevitalization of residential building area of mid-19 century   ‘Townhouse Kozhevniki’ (SBI GlavAPU, Russia)

Subcategory INSTITUTIONAL

  • GOLD DIPLOMA: Te Whare Nui o Tuteata: The SCION Timber Innovation Hub (RTA Studio and Irving Smith Architects, New Zealand)
  • SILVER DIPLOMA: Sunflower School (Defendini Architects, Italy)
  • BRONZE DIPLOMA: Educational complex in Nur-Sultan (Atrium studio, Russia)

Subcategory HORECA

  • GOLD DIPLOMA: Hotel Resonance Taipei (KRIS YAO | ARTECH, Taiwan)
  • SILVER DIPLOMA: Mini-Hotel ‘Necklace’ (Roman Leonidov Architectural Bureau, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: Palmira Garden Hotel & SPA (Genpro, Russia)

URBAN DEVELOPMENT AWARDS

Subcategory URBAN PLANNING SYSTEMS

  • GOLD DIPLOMA: Urban development strategy for Obninsk (Tatiana Magon, Russia)
  • SILVER DIPLOMA: Planning project for the territory of quarters 78, 79, 80 of the Nizhegorodsky district of the city of Moscow (Genplan Institute of Moscow, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: ХARI BULBUL / agricultural (Mamedov.Design, Russia)

Subcategory COMFORTABLE RESIDENTIAL ENVIRONMENT

  • GOLD DIPLOMA: Sydney City (GK FSK, Russia, UK)
  • SILVER DIPLOMA: The concept of improving the quality of residential areas of the 1970-1990s in the non-central districts of St. Petersburg (Zaytcev x Kuznetsova x Novosadyuk, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: The concept of the residential complex (Research and project institute of urban planning, LLC ‘AM Archimedes’, Russia)

Subcategory URBAN ENVIRONMENT DESIGN

  • GOLD DIPLOMA: White Flowers Boulevard (Project Group 8, Russia)
  • GOLD DIPLOMA: V-Plaza (3deluxe, Germany)
  • SILVER DIPLOMA: Gran Malecon (Puerta De Oro S.A.S., Colombia)
  • SILVER DIPLOMA: landscape_fluxes-Salina Park (topio7, Greece)
  • SILVER DIPLOMA: Urban development of watefront territories along the river Moskva (State Research and Design Institute for Urban Development of the City of Moscow, Russia)
  • SILVER DIPLOMA: The concept of complex improvement of the forest park territory in the settlement of Vnukovskoye (SBI GlavAPU, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: Urban Color Planning and Design of Jinan Key Areas (Guangzhou University & Guangzhou Hongyu Architecture, China)

DESIGN AWARDS

Subcategory PUBLIC AND COMMERCIAL INTERIOR

  • GOLD DIPLOMA: Interior design project of the Bolshoi Cinema Center in Rostov-on-Don (Architectural Bureau NEW R.A.S.A., Russia)
  • SILVER DIPLOMA: Eternal beauty (Face Decoration Design Engineering Co., China)
  • BRONZE DIPLOMA: BELKA Restaurant (AllartsDesign, Russia)

Subcategory OFFICES AND BUSINESS INTERIOR

  • GOLD DIPLOMA: Rhythm, Eastern (Face Decoration Design Engineering Co., China)
  • SILVER DIPLOMA: hidden
  • BRONZE DIPLOMA: KFS office (Plusarch, Russia)

Subcategory  INDUSTRIAL DESIGN

  • GOLD DIPLOMA: Oleg (CONCEPTICONstudio, Italy)
  • SILVER DIPLOMA: Textyle (Studio Arrow, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: hidden

Subcategory PRIVAT INTERIOR

  • GOLD DIPLOMA: The City Park (Dong Lin Interior Design Construction, China)
  • SILVER DIPLOMA: Gray-Black Structure. Translucent Residence (Wyson Architecture Interior Design, Taiwan)
  • BRONZE DIPLOMA: Dark Oak Walls (Tabooret Development, Ukraine)

INTERNATIONAL STUDENT AWARDS

Subcategory URBAN PLANNING

  • GOLD DIPLOMA: Renovation of public space within the boundaries of Polevaya street, Oktyabr’skaya street and Babarynka street in Tyumen city (Victoria Gafarova, Tyumen Industrial University, Institute of Architecture, Russia)
  • SILVER DIPLOMA: The concept of organizing an ensemble in Tyumen city (Polina Pletos, Tyumen Industrial University, Institute of Architecture, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: Planning and development project of the city’s public transport hub (Ekaterina Trusova, Sergey Tokarev, Ural State University of Architecture and Art, Russia)

Subcategory ARCHITECTURE

  • GOLD DIPLOMA: MCSC Paris 2020 (Jiří Petrželka, Kristýna Klůsová, Czech technical university in Prague, Czech Republic)
  • SILVER DIPLOMA: Commemoration center in Sysert (Ekaterina Borisenko, Alexey Merenkov, Natalya Lamekhova, Ural State University of Architecture and Arts, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: Concert and exhibition complex in the water area of the Verkh-Isetsky pond in Yekaterinburg (Tatyana Matveeva, Anna Kalugina, Ural State University of Architecture and Art, Russia)

Subcategory URBAN AND DESIGN

  • GOLD DIPLOMA: Multifunctional center and preservation of the palace Quinta dus Alfinetes in Lisbon, Portugal (Elena Logovatovskaja, Yulia Kushina, Academy of Architecture and Arts of the Southern Federal University, Russia)
  • SILVER DIPLOMA: Icebreaker (Alexander Shvets, Marina Laskova, Armavir State Pedagogical University, Russia)
  • BRONZE DIPLOMA: Mobile tasting platform (Anastasia Dubova, Aleksandra Konstantinova, National Research University of Electronic Technology, Russia)

AUDIENCE CHOICE AWARDS

Architecture

  • Cheese factory “Kurshaval cheese” (Project company ARCOS, Russia)

Urban Planning

  • White Flowers Boulevard (Project Group 8, Russia)

Design

  • The faces of the Soviet avant-garde. Leonidov. (SBI GlavAPU, Russia)

Students

  • Preventive healthcare center (Dr. Zoltan Schrammel, Haoheng Zeng, Khaled Alayoubi, Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
поддержать Totalarch

Добавить комментарий

CAPTCHA
Этот вопрос задается для проверки того, не является ли обратная сторона программой-роботом (для предотвращения попыток автоматической регистрации)